Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık İlimizi Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere İlimizi ziyaret etti.

HAKKARİ BELEDİYESİ
 
Başbakan Başdanışmanı Sayın Adnan İNANÇ ile birlikte Van’dan helikopterle Fatih Kışlasına gelen Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK, burada Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin TOKEL, Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa BALIK, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU ve AK Parti İl Başkanı Emrullah GÜR tarafından karşılandı.
 
İlk olarak Valiliğimizi ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, burada da Vali Yardımcısı Bekir ABACI, kurum müdürleri ve öğrenciler tarafından çiçekle karşılandı. Bakanımız Sayın IŞIK, Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra Valimiz Sayın TOPRAK ile makamında bir araya gelerek bir süre görüştü.
 
Burada bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Belediye Başkan Vekili ile birlikte Hakkârili vatandaşların daha huzurlu bir ortamda hayatlarını devam ettirebilmeleri amacıyla gece gündüz görev icra ettiklerini söyledi. Hakkâri il merkezinin taksi ile giremedikleri halde olduğunu anımsatan Valimiz Sayın TOPRAK, şunları kaydetti:
 
"Birkaç saat su verebildiğimiz mahallerimiz vardı. Kanalizasyon yüzde 30 seviyelerindeydi. Arıtma tesisleri hiç yoktu. Derelerimiz kirli bir şekilde akıyor. Bunların tamamına birden çözüm bulabilmek için Belediyemiz gerçekten çok güzel çalışmalar sergiledi ve sonuca da çoğunda ulaştık. 35 kilometre yola sıcak asfalt yapıldı. 50 kilometre önümüzdeki sene planlıyoruz. Şehir içi sadece bunlar. İçme suyu sorunumuz önümüzdeki sene itibariyle Ağustos, Eylül ayında tamamen çözülecektir. Şehrimizde ışıklandırma, 7-8 tane çocuk parkı ve çocuk oyun merkezi yapıldı. Ayrıca DAKA’nın büyük desteği ile 11 milyon lira değerinde İlimize yeni bir kayak tesisi kazandıracağız. 25 milyon lira civarında olan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışı yaparak kongre gerçekleştirdiği 1.500 kişilik kapalı spor salonumuz, olimpik yüzme havuzumuz ve gençlik merkezimizden oluşan spor tesisimiz hizmete açıldı. İlimize yeni Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hizmet binası kazandırdık. Kısa ana başlıklara ben değinmek istedim. 2018 yılı sonu itibariyle İlimizde doğal gaza kavuşuyor. Her yönden İlimiz büyük bir atılım içerisinde. Hükümetimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın, Sayın Bakanlarımızın himayeleri ve desteklerinde biz buradaki bütün mesai arkadaşlarımızla beraber İlimizin çok daha iyi noktalara gelip Türkiye’de imajının çok daha güzel hale getirilmesi, sporcularımızın derecelere girmesi için görev icra ediyoruz. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz, Gençlik Merkezlerimiz ve derneklerimiz vasıtasıyla İlimizde 25-30 bin civarında sporcumuzu aktif hale getirdik.  Biz bu kurtuluşun, tamamen refaha ermenin gençlerden ve çocuklarımızdan geçtiğine inanıyoruz. Hepsinin iyi ahlak sahibi sportmen, derslerinde başarılı öğrenciler olması için her türlü desteği sağlıyoruz.  İnşallah sizlerin de desteğiyle daha iyi yerlere geleceğiz Sayın Bakanım. Tekrar hoş geldiniz şeref verdiniz diyor saygılarımı sunuyorum."
 
Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK ise, kentteki kamu hizmetlerini, yapılan çalışmaları, varsa eksiklikleri, aksaklıkları değerlendireceklerini, alacakları notları Ankara'da takip ederek Hakkâri’nin en iyi hizmeti alması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.
 
Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, Hakkâri’de vatandaş, esnaf, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geleceklerini belirterek, 23 Temmuz 2015'te Ceylanpınar'da iki polisin yataklarında hunharca katledilmesi, şehit edilmesinden sonra terörle mücadelenin çok yoğun şekilde sürdürüldüğünü aktardı.
 
- "Terörün kökünü kazıyana kadar mücadele sürecek"
 
"Ülkenin hiçbir dağında, hiçbir düzlüğünde, hiçbir köyünde, mahallesinde, hiçbir sokağında bir tek terörist kalmayana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz." Diyen Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, terörle mücadelede kararlılıklarının sonuna kadar devam edeceğini vurguladı.
 
40 yıla yaklaşan terörle mücadele tarihinde en güçlü koordinasyonun yapıldığı, kurumların tam ahenk içinde çalıştığı, siyasi iradenin en güçlü olduğu ve sahada bunun yansımalarının en iyi şekilde hissedildiği dönemi yaşadıklarını anlatan Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, şöyle devam etti:
 
"Terörle mücadele en başarılı dönemini yaşıyor. Teröristlerin adım atamaz hale geldiği bir dönemdeyiz ama kökünü tamamen kazıyana kadar bu mücadele sürecek. Terörle mücadelede ne kadar kararlıysak, halkımızın huzurunu, refahını sağlamak, kamu hizmetlerinin en güzel, en hızlı ve en adaletli şekilde gelmesini sağlama konusunda da o kadar kararlıyız. Teröriste karşı ne kadar acımasızsak halkımıza karşı da o kadar müşfik ve şefkatliyiz. Devletin teröriste korkunç gücünü gösterirken halka da güler yüzünü, şefkatini ve merhametini göstermesi noktasında aynı kararlılıkta yürüyoruz. Terörle mücadeleyi sadece güvenlik güçlerimize havale etmek gibi bir anlayışta değiliz. Terörle mücadelenin diğer tüm boyutlarını da hükümet olarak büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Bunu sonuna kadar sürdüreceğiz."
 
Cuma günü Şırnak'ı ziyaret ettiğini, öncesinde de Muş, Kars, Iğdır, Van, Mardin ve Diyarbakır gibi illere giderek halkla bir araya geldiğini anımsatan Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, bu illerde vatandaşların düşüncelerini, görüşlerini, talep ve eleştirilerini alarak bunu ilgili yerlere ulaştırdığını bildirdi.
 
Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, teröristlere, teröre karşı ne kadar acımasız olurlarsa, halka karşı da o derece şefkatli olmaya devam edeceklerini dile getirerek, bu süreçte kentte görev yapan vali, garnizon komutanı, belediye başkan vekili ve diğer kamu görevlilerine teşekkür etti.
 
- "Terörle mücadeleye vatandaşların desteği tam"
 
Vatandaşların da Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı ile bölgede yürütülen terör operasyonlarına tam destek verdiğini aktaran Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK, şunları kaydetti:
 
"Bizim vatandaşımızın büyük bir feraseti ve basireti var. Bu milleti büyük yapan özelliklerinden biri basiret ve feraset sahibi olmasıdır. Neyin niçin yapıldığını iyi bilirse vatandaşlarımız ona göre tavrını belirliyor. 23 Temmuz 2015'ten sonra çözüm sürecini sabote eden terör örgütüne karşı vatandaşın tavrı o kadar net oldu ki bunu herkes çok net görüyor. Şu anda devletin terörle mücadelesine vatandaşların desteği tam. Bu Hakkâri’de de, Şırnak'ta da, Yozgat'ta da, Edirne'de de, İstanbul'da da, İzmir'de de böyle. Hakkâri’de yaşayan bir kardeşimiz de gece yarısı kapısının çalınarak bir teröristin herhangi bir şekilde kendisini rahatsız etmesini istemiyor. Daha önce bunlar yaşandı. Hem terörle mücadeleye halkımızın desteği tam hem de Afrin'deki harekâtın hangi amaçla yapıldığını vatandaşlarımız çok iyi anladı."
 
Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, Afrin'deki harekâtın Kürtlere yönelik yapıldığına yönelik algı operasyonlarına da vatandaşların inanmadığının altını çizerek, harekâtın Kürtlere değil, Kürtlere en büyük zulmü yapan PYD'ye, YPG'ye karşı yapıldığını vatandaşların gördüğünü söyledi.
 
- "Harekâtta bir tek sivil kaybı yok"
 
Kürtlere en büyük zulmü PYD/PKK/YPG terör örgütünün yaptığını belirten Başbakan Sayın IŞIK, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Afrin'deki Kürtleri, Türkmenleri, Arapları hem de diğer unsurları zulümden kurtarmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Özgür Suriye Ordusu ile yaptığı Afrin operasyonuyla mümkün olacak. Vatandaşımız bunu gördüğü için bu operasyona destek veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de sivil kaybın olmaması için elinden gelen tüm gayreti gösteriyor. Şu ana kadar hamdolsun, bazılarının yaptığı propagandaya kimse inanmasın, bir tek sivil kaybı yaşanmadı. Bizim temel sloganımız belli Afrin Afrinlilerindir. Afrin'i Türk Silahlı Kuvvetlerinin ne işgal ne de orada uzun süre kalmak gibi bir düşüncesi vardır. Terör unsurlarından Afrin temizlenince Türk Silahlı Kuvvetleri kendi görev alanına geri dönecektir ama orada bir terör oluşumuna da asla müsaade edilmeyecek."
 
Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurgulayarak, Irak ve Suriye'nin parçalanmasına ve bölünmesine kesinlikle taraftar olmadıklarını belirtti.
 
Komşularının ülke ve toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını ve bunun için mücadele ettiklerini bildiren Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, şunları kaydetti:
 
"Bizim gösterdiğimiz hassasiyeti bazı ülkelerin de göstermesi gerekir. Hiç kimsenin Suriye, Irak üzerinden bölgeyi tekrar dizayn etme, şekillendirme, bölgede küçük ama bağımlı yapılar oluşturma gibi hesabının başarıya ulaşacağını düşünmesin. Türkiye bu oldubittilere kesinlikle müsaade etmeyecektir. Herkes ayağını denk almalı. Bu bölgede, bu bölgenin huzurunu, barışını, istikrarını, güvenliğini bozacak adımlardan herkes kaçınmalıdır. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun, büyüklüğü ne olursa olsun. Bölgenin huzuru Türkiye için olmazsa olmazdır. Türkiye'nin kendi milli güvenliği de Türkiye için olmazsa olmazdır. Afrin operasyonunun, bölge halkı, ülkenin güvenliğine yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi, aynı zamanda başta Afrin olmak üzere bölgedeki huzurun ve istikrarın sağlanmasına yönelik operasyon olduğunu gördüğü için bölge halkı da Türkiye'nin tamamında olduğu gibi tam destek veriyor. Şu ana kadar gezdiğim yerlerde en küçük farklı tavırla karşılaşmadım."
 
Daha sonra Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK, Valiliğimiz Toplantı Salonunda protokol üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdi.
 
Toplantının ardından Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM’i makamında ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, daha sonra çarşı merkezindeki esnafları işyerlerinde ziyaret etti.
 
AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, daha sora Hakkâri Evi’ne geçerek burada TRT Haber kanalının "Anadolu Soruyor" programının canlı yayın konuğu oldu.
 
Geceyi İlimiz merkezinde geçiren Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK, Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK ile birlikte kanaat önderleriyle kahvaltıda bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi.
 
Ardından Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK ve beraberindeki heyetle birlikte Yüksekova İlçesine geçen Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK, Kaymakam Mahmut KAŞIKÇI, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin TOKEL ve protokol üyeleri tarafından karşılandı.
 
Tümgeneral TOKEL’i makamında ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, daha sonra Aile Destek Merkezini ziyaret ederek burada değişik dallarda açılan kurslara katılan bayanlarla bir araya geldi. Bayanların sorun ve taleplerini dinleyen Başbakan Yardımcımız Sayın IŞIK, ardından Polis Evi’nde verilen öğle yemeğinde Sivil Tolum Kuruluşu temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.
 
Hakkâri’deki temaslarının ardından Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK ve beraberindeki heyet Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK ve protokol üyeleri tarafından Selahaddin Eyyubi Havaalanı’nda uçakla Ankara’ya uğurlandı.

06.02.2018